Vaša raven glukoze se ves čas spreminja, narašča in pada. Odvisna je od številnih dejavnikov, na primer hrane, inzulina in gibanja.
Neprekinjeno merjenje vam omogoča prikaz podatkov o vaših vrednostih glukoze preko celega dneva in noči. Sistem sestavljajo trije deli, senzor, oddajnik in sprejemnik (pametni telefon ali/in inzulinska črpalka). Senzor je vstavljen v podkožje, kjer je v stiku s tekočino, ki obdaja celice in se imenuje medcelična tekočina. Oddajnik je pritrjen na senzor.
Senzor meri glukozo v medcelični tekočini in podatke o meritvah posreduje v oddajnik. Oddajnik te podatke brezžično pošlje na sprejemnik.
Glukoza ves čas prehaja med krvjo in medcelično tekočino. Merilnik glukoze v krvi meri raven glukoze v krvi, senzorji pa merijo raven glukoze v medcelični tekočini. Zato so vrednosti, izmerjene z merilnikom in vrednosti, ki jih izmeri senzor redko popolnoma enake.
Ta razlika je razumljiva in pričakovana.
Svoje vrednosti glukoze v krvi in glukoze s senzorja si zamislite kot vagone gorskega vlaka. Prvi vagon je vaša vrednost glukoze v krvi in zadnji vagon je vaša senzorska vrednos (GS). Ko se vlak začne vzpenjati, je vaša vrednost glukoze v krvi (GK) spredaj in vodi, zadnji vagon pa sledi, zato se vrednosti razlikujeta.
Ko se vlak začne spuščati oziroma se vrednost glukoze manjša, se vrednosti še vedno razlikujeta. Najpogosteje se vrednosti GK in GS ne razlikujeta veliko.
Večjo razliko med GK in GS boste opazili pri višjih vzponih in padcih, oziroma, kadar se glukoza hitreje spreminja. Na primer po obroku hrane, po odmerku inzulina in po telesni aktivnosti.
Ko uporabljate CGM, se ne osredotočajte na posamezne vrednosti, ampak na trende, ker se vrednost glukoze ves čas spreminja.
Vaša glukoza hitro narašča ali hitro pada? Vaš sistem CGM vas lahko opozori na visoke in nizke vrednosti in vam prikaže hitrost in smer spreminjanja vrednosti glukoze ter vam tako omogoči čas za potrebno ukrepanje.
Ne pozabite, CGM ne nadomešča merjenja glukoze v krvi. Merjenje GK je potrebno za pravilno delovanje sistema CGM. Vrednost senzorske glukoze je treba potrditi z GK vrednostjo pred odločitvami glede zdravljenja, na primer pred dovajanjem inzulina ob visoki in pred odzivom na nizko vrednost.
CGM je orodje, ki vam omogoča vpogled v spreminjanje ravni glukoze ves čas dneva in noči. Pričakujete lahko, da boste potrebovali nekaj časa, da se boste navadili na novo tehnologijo in se naučili uporabljati informacije, ki jih prejemate.