Zaloker & Zaloker

Ali lahko stres povzroči visok sladkor?

Splošno znano je, da lahko določena hrana, bolezen in pomanjkanje gibanja zvišajo raven glukoze v krvi. Še en dejavnik, ki lahko zviša raven glukoze v krvi, pa je stres. Obvladovanje stresa je precej zapleteno. Da bi bilo še težje, lahko vsaka vrsta stresa drugače vpliva na raven glukoze v krvi. Vse je zelo individualno. Torej, kako lahko stres povzroči visoko glukozo v krvi in ​​kaj lahko storite glede tega?

Čustveni stres lahko povzroči zvišanje ravni glukoze

Večinoma se zavedamo fizičnega stresa (npr. bolezen, poškodbe, operacije) in vemo, kako ga obvladovati. Čustveni stres pa je težje odkriti in ga je težje obvladati. Občutki, kot so strah, tesnoba, jeza in razburjenje pa povzročijo izločanje stresnih hormonov v krvni obtok, da telo pripravijo na tako imenovani “boj ali beg”. Ko je telo pod stresom, se nadledvične žleze povečajo in proizvajajo dva hormona – adrenalin in noradrenalin. Medtem, ko je glavna vloga noradrenalina preprečiti padec krvnega tlaka, je adrenalin pomemben pri uravnavanju glukoze v krvi. Zvišanje glukoze v krvi je v stresnih situacijah pomembno, saj se telo pripravi na povečanje telesne in duševne aktivnosti. Sproščanje adrenalina v kombinaciji z zvišanjem krvnega tlaka zagotovi oskrbo vseh delov telesa s kisikom in glukozo.

Pri ljudeh, ki sladkorne bolezni nimajo, telo sprošča inzulin za znižanje visoke ravni glukoze v krvi. Pri ljudeh s sladkorno boleznijo stres prispeva k povečanju ravni glukoze v krvi več dni, tednov ali mesecev.

Poiščite vzorce

Tesnobni trenutki in živčno napete situacije se dogajajo vsakemu izmed nas. Seveda različni dogodki ali dejanja pri posameznikih povzročajo različne odzive. Kar veliko tesnobe povzroča vam, morda ne bi vplivalo na nekoga drugega. Ključno je poiskati vzorce. Kaj točno bi lahko bil razlog za zvišanje glukoze v krvi v določeni situaciji? Včasih pomaga zapisati vse situacije, ko je vaša glukoza v krvi zaradi čustvenega stresa visoka, in nato poiskati vzroke, da ugotovite, če obstaja kakšna specifična situacija, občutek ali celo oseba, ki je odgovorna za to.

 3 koraki, da ugotovite, ali stres vpliva na vašo raven glukoze
  1. korak: Ocenite svojo raven stresa od 1 do 10, kjer 1 pomeni najnižjo raven stresa, 10 pa najvišjo. V dnevnik zapišite raven stresa, opišite s situacijo in občutke ob njej.
  2. korak: Izmerite glukozo v krvi in ​​zabeležite rezultat.
  3. korak: Po tednu ali dveh preučite svoje rezultate, da ugotovite, če obstaja kakšen vzorec med vašimi ravnmi stresa in ravnmi glukoze v krvi.
Sprožilci so lahko zapleteni

Situacije, ki močno posežejo v življenje, so očitni sprožilci stresa. Stres pa težje prepoznamo, če je posledica številnih manjših dogodkov. Intenzivno dogajanje ni nujno tudi stresno. Nasprotno, pomanjkanje dela, dejavnosti ali sprememb v življenju so dejavniki, ki lahko povzročijo stres. Stres lahko povzroči tudi nenehna skrb ali občutek, da nimate nadzora nad situacijo.

3 načini za zmanjšanje duševnega stresa
  • Z uporabo vaj za globoko dihanje se v stresnih trenutkih naučite sprostiti.
  • Preučite svoj urnik, da ugotovite, kako se lahko razbremenite stresa.
  • Redno telovadite in se sprehajajte na prostem. Stik z naravo pomirja telo telo in duha.
Zaključne misli

Pomembno je razumeti, kaj je stres in kako vpliva na telo. Z odkrivanjem in aktivnim iskanjem zdravih načinov za premagovanje sprožilcev stresa lahko izboljšate obvladovanje sladkorne bolezni.


Viri

  1. How Stress Affects Blood Sugar Levels 2020. Abbott Laboratories. Available at: https://glucerna.com/why-glucerna/how-stress-affects-blood-sugar-levels.(Accessed August 2020).
  2. Diabetes UK. Stress And Blood Glucose-Levels.2019. Diabetes Digital Media. Available at: https://www.diabetes.co.uk/stress-and-blood-glucose-levels.html  (Accessed August 2020).
  3. Mind Organisation. Stress. 1st (ebook) London: Mind publications, p.1-15. 2017. Available at: https://www.mind.org.uk/media-a/2959/stress-2017.pdf (Accessed August 2020).