Mladostniška leta niso sprehod po parku. Če si mladostnik/ca, je morda tvoje življenje trenutno polno sprememb (da, o tem nihče ne želi govoriti), spremljanja modnih trendov, premikanja meja pravil glede izhodov, pogajanj o hišnih opravilih in šolskega učenja. K naštetemu dodaj še skrb za sladkorno bolezen in že tako zapleteno obdobje tvojega življenja se lahko še bolj zaplete. Ker pa je znanje moč, lahko z dobrim poznavanjem sladkorne bolezni nekoliko lažje prekrmariš zahtevna in pogosto tudi jezna mladostniška leta.
Šola
Začetek srednje šole je lahko zastrašujoč čas, saj je tako drugačen od osnovne šole. Nenadoma postanejo ocene še pomembnejše! Če imaš sladkorno bolezen, lahko stres pomeni dodaten izziv pri uravnavanju ravni glukoze v krvi. Drugi izzivi, s katerimi se morda srečuješ, je pri učiteljih pomanjkanje znanja o sladkorni bolezni, merjenje glukoze v šoli in ukrepanje, kadar je potrebno, štetje ogljikovih hidratov pri šolski malici ali pogledi in komentarji sošolcev. Lahko te skrbi tudi telovadba in druge športne aktivnosti, ki lahko vodijo v epizodo hipoglikemije, ki se ti lahko zgodi pred prijatelji.
S temi napotki si lahko nekoliko olajšaš življenje v šoli:
- Vprašaj svojega učitelja, če je mogoče organizirati kratko predavanje o sladkorni bolezni. To je lahko odličen način za ozaveščanje o sladkorni bolezni tipa 1 med sošolci, pa tudi za izobraževanje o tem, kako ti lahko pravilno pomagajo ob morebitni hipi.
- Pripomočke za sladkorno bolezen, ki jih potrebuješ v šoli, si pripravi že prejšnji večer. Tako se boš izognil/a jutranjemu stresu in zamujanju v šolo. Na primer, če veš, da boš naslednji dan imel/a športni dan, si pripravi nekaj dodatnih glukoznih tablet, prigrizek in preveri zaloge inzulina.
Odnosi
Prehod v mladostniška leta pogosto pomeni prenos odgovornosti za sladkorno bolezen s staršev nate3. Glede na to, kakšne starše imaš, je ta prehod lahko lahek (končno samostojnost!), frustrirajoč (zakaj me končno že ne izpustijo!) ali strašljiv (prosim, ne izpustita me!).
Morda se ti zdi, da življenje s sladkorno boleznijo vpliva na tvoje odnose s prijatelji in na to, kako te sprejemajo. Morda te skrbi, da boš zaradi sladkorne bolezni diskriminiran/a, ustrahovan/a ali izključen/a iz družabnega življenja3.
Odnosi so zapleteni v kateri koli fazi življenja, ne glede na to, ali imaš sladkorno bolezen ali ne. Razmisli o tem:
- S starši se odkrito pogovori o tem, kako najbolje prevzameš odgovornost za sladkorno bolezen. Če želiš sam/a prevzeti vajeti, jim to povej. Če še nisi pripravljen/a, jim povej tudi to. Če si nekje vmes, jim povej, da bi si želel/a, a še vedno potrebuješ njihovo podporo.
- Ne pozabi, da so prijatelji v tvojem življenju (vključno s tistimi »posebnimi«), ki jih je vredno obdržati, tisti, ki te ne bodo obsojali ali izločili zaradi nečesa, kot je sladkorna bolezen. Bodi iskren/a z njimi glede življenja s sladkorno boleznijo, da te bodo znali podpreti.
Telesna podoba – o tem ne želim govoriti
Mladostniška leta in puberteta so lahko občutljiv čas za telesno podobo in samozavest, zlasti ob promociji »idealov«, ki jih promovirajo mediji. Študije nam kažejo, da je nizka telesna podoba v tem času lahko povezana z nezdravimi prehranjevalnimi navadami, namernim omejevanjem inzulina, kar lahko vodi do slabega uravnavanja GK in do kasnejših zapletov. Vendar se je izkazalo tudi obratno – mladostniki, ki so zadovoljni s svojim telesom, imajo bistveno nižje vrednosti HbA1c.
Ni nujno, da boš čez noč postal/a zadovoljen s svojim telesom, toda tukaj je nekaj misli, o katerih je vredno razmisliti:
- Sprejemanje, da lahko sladkorna bolezen povzroči neželene spremembe telesa, je izziv, a izzive je mogoče premagati.
- Če imaš težave z nezdravim načinom prehranjevanja, se za nasvet in podporo obrni na svoj zdravstveni tim ali na družino.
Zaključne misli
Mladostniška leta so lahko izziv za vsakogar, ne glede na to, ali ima sladkorno bolezen ali ne. Čeprav se včasih zdi tako, ne pozabi, da nisi sam/a, niti s svojo tesnobo niti s sladkorno boleznijo. Uživaj v mladostniškem času, dokler je, ne traja večno!
Viri
- Lašaitė L, Dobrovolskienė R, Danytė E, Stankutė I, Ražanskaitė-Virbickienė D, Schwitzgebel V, Marčiulionytė D, Verkauskienė R. Diabetes distress in males and females with type 1 diabetes in adolescence and emerging adulthood. Journal of Diabetes and its Complications. 2016; 30(8):1500-1505.
- Kise, S, Hopkins A, Burke S. Improving School Experiences for Adolescents With Type 1 Diabetes. J School Health. 2017;87:363-375.
- Collet N, Batista AFMB, Nóbrega VM, Souza MHN, Fernandes LTB. Self-care support for the management of type 1 diabetes during the transition from childhood to adolescence. Rev Esc Enferm USP. 2018;52:e03376.
- Troncone A, Cascella C, Chianese A. et al. Body Image Problems in Individuals with Type 1 Diabetes: A Review of the Literature. Adolescent Res Rev. 2021.