Algoritem SmartGuard v inzulinskih črpalkah s sistemom zaprte zanke (MiniMed 670G in MiniMed 780G) samodejno prilagaja dovajanje inzulina.
Samodejno dovaja bazalni inzulin, ki ga zvišuje ali znižuje sproti glede na vrednosti glukoze s senzorja in glede na trend gibanja glukoze, pri izračunu odmerkov pa upošteva pretekla dovajanja, aktivni inzulin in mnogo drugih dejavnikov. Algoritem je vrhunsko dovršen in natančno preizkušen, v svetovnem merilu pa ga uporablja že več desettisoč uporabnikov.
Kljub vsemu nekateri uporabniki včasih podvomijo v delovanje algoritma SmartGuard. Včasih nam uporabniki povedo, na primer, da so imeli visok sladkor, vendar jim ga algoritem SmartGuard po njihovem mnenju ni znižal dovolj hitro. Nekateri uporabniki se zato odločijo, da bodo vnesli »lažne« OH in s tem dovedli dodatni bolus. »Lažni« grami OH so tisti, ki jih uporabnik vnese z namenom, da črpalka doda odmerek inzulina za pokritje obroka, ki ga v resnici ni zaužil.
Vnašanje »lažnih« OH izrecno odsvetujemo! Uporabnik, ki se odloča za tak način, skuša svoj sistem hibridne zaprte zanke prelisičiti. S tem pa povzroči ravno obratni učinek in zmede algoritem, ki se na dejanje odzove tako, da še dodatno zmanjša dovajanje inzulina. Uporabnik ponovno presodi, da je sladkor višji, kot bi si želel, ponovno doda »lažne« OH, algoritem pa dovaja vedno manj inzulina. Zgodi se začaran krog, kjer uporabnik z vnosom OH vodi dovajanje, algoritem pa se le prilagaja dejanjem uporabnika. Želimo si, da bi bilo ravno obratno: algoritem naj bi vodil dovajanje inzulina in uporabniku odvzel skrbi ter samostojno korigiral visoke in nizke vrednosti (dokler ni potreben poseg uporabnika, na kar sistem opozori z opozorilom).
Osnovna težava pri uporabnikih, ki želijo kontrolirati in voditi dovajanje inzulina v funkciji SmartGuard po naših izkušnjah je, da se ne prepustijo, ker ne zaupajo sistemu. Dovajanje inzulina v SmarGuard je varno in postopoma vodi k nižjemu sladkorju, ob tem pa algoritem upošteva zgodovino dovajanj in številne druge faktorje.
Uporabnikom, ki se jim zdi, da algoritem ne dovaja dovolj inzulina svetujemo, da se posvetujejo s svojim diabetologom. Z nekaterimi nastavitvami lahko diabetolog vpliva na to, kako hitro in kako agresivno bo algoritem dovajal inzulin, če se odloči, da je to potrebno.
Če povzamemo: algoritem SmarGuard se “uči”, spremlja vnose uporabnika (meritve GK, vnos OH) in uporablja pretekle podatke za prilagoditev inzulinske terapije. Rezultat zdravljenja s sistemom zaprte zanke je zato odvisen tudi od podatkov, ki jih algoritmu sporoča uporabnik – uporabnik ne more pričakovati optimalnih rezultatov, če algoritmu ne sporoča resničnih podatkov. Zato ne vnašajte »lažnih« OH in pustite tehnologiji, da opravi svoje delo!
Za posvet o uporabi funkcije SmartGuard se lahko obrnete na naše edukatorje na številko 051 316 560 ali se dogovorite za osebni obisk.
Z veseljem vam bomo pomagali pri doseganju čim boljših rezultatov!