Zaloker & Zaloker

Nihanja krvnega sladkorja ob menstruaciji pri sladkorni bolezni tipa 1

Pri Google iskanju citatov, povezanih z menstruacijo lahko naletimo na zanimive zadetke. Tukaj je eden izmed njih, s katerim bi se mariskatera izmed nas lahko poistovetila: “Čokolada ne postavlja neumnih vprašanj. Čokolada me razume.” Čeprav naj bi bil smešen, je v njem nekaj resnice.

Hormonske spremembe med menstrualnim ciklom vplivajo na ženske, ne glede na to ali imajo sladkorno bolezen ali ne. Vendar pa lahko pri posameznicah s sladkorno boleznijo tipa 1, hormonske spremembe vplivajo tudi na raven glukoze v krvi in posledično na odmerjanje inzulina1-3.

Kaj se zgodi med menstrualnim ciklom?

En menstrualni cikel je dolg od 21 do 35 dni. Med ciklom ravni primarnih ženskih hormonov, ki sodelujejo pri razmnoževanju, nihajo. Ti nihajoči hormoni omogočajo, da jajčece dozori in se sprosti v maternico. Če do nosečnosti ne pride, se notranja sluznica materniceodlušči in izloči v obliki menstruacije4.

Kako ženski hormoni vplivajo na uravnavanje glukoze v krvi?

Nihanja dveh primarnih ženskih hormonov, progesterona in estrogena, lahko začasno vplivajo na občutljivost tkiv za inzulin (to pomeni, kako se telo odziva na dodan odmerek inzulina)1,3. Ta pojav običajno opazimo 3-5 dni pred začetkom menstruacije2,3 in se pojavi pri 4-6 od 10 žensk, ki imajo sladkorno boleznen tipa 11. Raven glukoze v krvi je na splošno višja kot običajno, kar zahteva povečanje odmerkov inzulina. Predmenstrualni sindrom, povečan apetit in zakasnitev premika hrane iz želodca v tanko črevo, so tudi povezani s povečano ravnjo glukoze v krvi med menstruacijo1.

Ker pa se med seboj razlikujemo, obstajajo primeri, ko nekatere ženske s sladkorno boleznijo tipa 1, ugotovijo, da se jim v času menstruacije zniža raven glukoze v krvi. Pri drugih ženskah pa se nihanje ravni glukoze v krvi v času menstruacije ne spremeni. Obenem pa velja tudi, da spremembe ravni glukoze v krvi pri isti ženski niso vsak mesec enake2,3.

Obvladovanje ravni glukoze

Čeprav ni posebnih smernic za uravnavanje ravni glukoze v krvi v času menstruacije, je tu nekaj predlogov, ki vam lahko pomagajo:

Spremljanje raven glukoze v krvi2,3
  • Beležite ravni glukoze v krvi tik pred, med in po menstruaciji. Dobili boste predstavo o gibanju ravni glukoze v krvi v tem obdobju in si olajšali načrtovanje odmerkov inzulina.
  • Previdno povečujte odmerke inzulina, saj so višje ravni glukoze v krvi začasne – zato bodite pozorni tudi na simptome nizke ravni glukoze.
Naučite se obvladovati hrepenenje po hrani (angleško “cravings”)2,3
  • Kaj je hrepenenje po hrani? To je močna želja po določeni vrsti hrane, na primer čokolade ali sladoleda!
  • To je lahko izziv, vendar se poskušajte izogibati rafiniranim ogljikovim hidratom (čokoladi, tortam, belemu kruhu).
  • Po svojih najboljših močeh poskušajte uživati uravnotežene, hranljive obroke z bolj zdravim izborom ogljikovih hidratov, kot so na primer polnozrnate testenine/riž, stročnice (fižol), sadje in zelenjava.

Posvetujte se z zdravstvenim timom, če res ne morete ugotoviti, kako obvladovati hrepenenje po določeni jedi, ali imate v tem času težave pri obvladovanju ravni krvnega sladkorna.

Telesna dejavnost3
  • Če nimate hudih krčev (utripajoča, boleča bolečina, ki se pojavi tik pred in med menstruacijo), nadaljujte s telovadbo. Če jih imate, potem poskusite izvajati nežnejše vaje, kot je na primer rahlo raztezanje.
  • Telesna dejavnost vam lahko pomaga izboljšati razpoloženje in pomaga pri uravnavanju ravni glukoze v krvi.
Vadite skrb zase
  • Umirite se, kadar se ne počutite dobro.
  • Poslušanje najljubše glasbe ali gledanje najljubšega filma vam lahko pomaga odvrniti željo po sladki hrani.
Zaključne misli

Za nekatere ženske je lahko menstruacija izziv, zlasti če imajo ob tem večja nihanja glukoze v krvi. Če veste vnaprej, kakšne spremembe lahko pričakujete, vam to lahko pomaga, da se pripravite, ko pride čas. Predvsem pa bodite nežni in prijazni do sebe!


Viri

1. Herranz L, Saez-de-Ibarra L, Hillman N, Gaspar R, Pallardo LF. Glycemic changes during menstrual cycles in women with type 1 diabetes. Med Clin (Barc). 2016;146(7):1-5.
2. Diabetes.org.uk. Periods and type 1 diabetes. https://www.diabetes.org.uk. 2021 Available at: https://www.diabetes.org.uk/guide-to-diabetes/your-child-and-diabetes/periods. (October 2021).
3. Diabetes.co.uk. Periods (menstruation) and diabetes. https://www.diabetes.co.uk. 2019 Available at: https://www.diabetes.co.uk/periods-and-diabetes.html. (October 2021).
4. Office of the Assistant Secretary for Health Office on Women’s Health. Your menstrual cycle. https://www.womenshealth.gov. 2018 Available at: https://www.womenshealth.gov/menstrual-cycle/your-menstrual-cycle#3. (October 2021).