Življenje s sladkorno boleznijo tipa 1 je lahko izziv. Pri tem se pojavljajo občutki razočaranja, jeze, užaljenosti in stresa. Učenje in vključevanje prakse pozornosti v vaše življenje vam lahko prinese nekaj miru, spokojnosti in samozavesti.
Kako vam koristi praksa čuječnosti?
Preden odgovorimo na to vprašanje, vam moramo povedati še nekaj pomembnega. Z negativnimi občutji glede sladkorne bolezni se ne srečujete samo vi. Med 1 od 5 do skoraj 1 od 2 odraslih, ki živijo s sladkorno boleznijo, se počuti podobno kot vi2. Pomislite, življenje s sladkorno boleznijo tipa 1 prinaša različne izzive: uravnavanje prehrane, odmerkov inzulina in telesne vadbe, poleg tega pa še vsakdanjih žvljenjskih situacij.
Opravljene so bile različne študije, da bi ugotovili, ali lahko vključitev prakse intervencij ali terapij, ki temeljijo na čuječnosti, pripomore k čustvenemu počutju ljudi, ki živijo s sladkorno boleznijo2,3.
Prednosti intervencij, ki temeljijo na čuječnosti so naslednje:
- Znatno zmanjšanje stiske zaradi sladkorne bolezni2,3.
- Spodbujanje k zavestnemu prehranjevanju, telesni vadbi in sledenje napotkom zdravljenja3.
- Zmanjšanje čustvene lakote in prehranjevalnih vzorcev pod vplivom okolja3.
- Izboljšanje samovodenja sladkorne bolezni in ravni krvnega sladkorja (v povezavi z edukacijo o sladkorni bolezni in veščinah sprejemanja)3.
- Izboljšanje ravni glukoze po obroku – to so opazili v majhni skupini 50 posameznikov s sladkorno boleznijo3.
- Zmanjšanje stresnega hormona kortizola3.
- Izboljšanje spanja in sproščenosti3.
- Spodbujanje pri sprejemanju življenja s sladkorno boleznijo tipa 13.
Koristi intervencij, ki temeljijo na čuječnosti, so opažene ne glede na način izvajanja: vodeno za posameznike ali skupine in tudi tedaj, ko jih izvajamo sami, doma. Pomembno pa je, da pri njih vztrajamo. Korist oziroma učinek opazimo ob doslednem izvajanju vsaj tri mesece2.
Kako čuječnost vključite v svoje vsakdanje življenje?
Pozanimajte se o morebitnih tečajih, ki se jih lahko udeležite, da bi se naučili te miselne prakse. Drugi način pa je, da poskusite sami4:
- Osredotočena pozornost: medtem ko se osredotočate na dihanje, se obrnite navznoter in opazujte svoje misli.
- Zavedanje misli: “poglejte” svoje misli od zunaj (kot da bi opazovali misli druge osebe), ne da bi jih ocenjevali.
- Zavedanje telesa: lezite na hrbet, zaprite oči in svojo pozornost premikajte od vrha glave do konic prstov na nogah. Ko pridete do mesta, ki se vam zdi napeto, boleče ali čutite nelagodje, osredotočite dihanje na to mesto, dokler ne začutite, da se sprošča.
- Meditacija na predmete: poiščite zanimiv predmet ter osredotočite svoje zavedanje in vse čute nanj.
- Pozorno prehranjevanje: osredotočite svojo pozornost na hrano, ki jo jeste. Uživajte jo počasi in pri tem uporabite vsa čutila – okus, vonj, vid, dotik in zvok.
- Meditacija med hojo: hodite z udobnim tempom ter se zavedajte dihanja ter občutkov v svojem telesu.
- Dihalne vaje: vadite jogo ali druge oblike nežnega raztezanja ter se osredotoajte na svoje gibe in dihanje.
- Aplikacije za čuječnost: na voljo je veliko brezplačnih aplikacij, ki vas po korakih vodijo skozi čuječnost. Preizkusite jih in poiščite takšno, ki najbolje ustreza vam in vašemu življenjskemu slogu.
Čeprav ni posebnih smernic o uporabi čuječnosti pri sladkorne bolezni tipa 1, so splošni koncept in razpoložljive študije o čuječnih praksah pokazali, da so koristne.
Zaključne misli
Zagotavljanje ravnovesja in občutka miru je za posameznika bistvenega pomena ne glede na to, ali ima sladkorno bolezen ali ne. Posamezniki s sladkorno boleznijo tipa 1 se srečujejo še z dodatnimi izzivi, zaradi česar so lahko bolj obremenjeni. Spoznavanje in izvajanje preprostih praks, ki temeljijo na zavedanju, lahko obogati vaše življenje, saj vam pomaga zmanjšati stres, povezan z samovodenjem sladkorne bolezni.
Globoko vdihnite, zadržite dih za sekundo ali dve in počasi izdihnite – tehniko izvajajte vsak dan in začnite z majhnimi koraki. Kmalu boste občutili prve koristi.
Reference:
- Miller KD. What is mindfulness therapy, and how to apply it? https://positivepsychology.com. 2020 Available at: https://positivepsychology.com/mindfulness-therapy/. (Accessed July 2021).
- Guo J, Wang H, Luo J, et al. Factors influencing the effect of mindfulness-based interventions on diabetes distress: a meta-analysis. BMJ Open Diab Res Care 2019;7:e000757.
- Wilson D, Souza E, Lucena L, Morillo H. Effects of mindfulness on diabetes mellitus: rationale and overview. Curr Diabetes Rev 2017;13(2):141-147.
- Ackerman CE. MBSR: 25 mindfulness-based stress reduction exercises and courses. https://positivepsychology.com. 2021 Available at: https://positivepsychology.com/mindfulness-based-stress-reduction-mbsr/. (Accessed July 2021).