Zadnje čase/občasno imamo težave s senzorji: črpalka ne sprejme kalibracije, senzor se dolgo posodablja, po posodabljanju ponovno zahteva kalibracijo, sistem zahteva menjavo predčasno senzorja, senzor dela manj kot 5 dni.
Opisane težave imajo lahko zelo raznolike vzroke, zato se iskanja rešitve/ev lotimo z dveh smeri: najprej vas vprašamo na kakšen način uporabljate pripomoček, ki vam dela težave. Začetna vprašanja morda koga od vas vznevoljijo, ampak se jim žal ne moremo izogniti, ker so del protokola reševanja težav, ki ga določa proizvajalec Medtronic in so, tudi po naših več kot 20-letnih izkušnjah, pogosto (in seveda ne vedno) razlog za težave. Na tej povezavi opisujemo najpogostejše težave in rešitve.
Odkar imam nov oddajnik, imam več težav s senzorji. Ali je kriv oddajnik?
Če sumite, da je vzrok težav oddajnik, naredite test oddajnika: na napolnjen oddajnik priklopite testno napravo (zelena ali bela – odvisno od vrste oddajnika, ki ga uporabljate). Počakajte nekaj trenutkov, dokler na oddajniku 6-krat ne utripne zelena lučka. Če se to ne zgodi, nas pokličite na dežurni telefon, da se dogovorimo za sproženje reklamacijskega postopka in menjavo oddajnika. Oddajnik ima garancijo 1 leto.
Sprožil se je alarm, kako naj ukrepam?
Zapišite si številko alarma, ga potrdite in sledite napotkom na zaslonu črpalke. Ko postopek zaključite, naredite samopreverjanje črpalke. Pri alarmu “Napaka črpalke”, nas pokličite na dežurni telefon. Vprašali vas bomo po številki sproženega alarma, vam razložili vzrok in vas vodili skozi postopek testiranja črpalke. Glede na navodila proizvajalca bomo ugotovili, ali črpalka deluje kot je pričakovano in je šlo le za varnostno preverjanje, ali je morda potrebna menjava inzulinske črpalke.
Komu je namenjena hibridna zaprta zanka MiniMed™ 780G?
Sistem MiniMed™ 780G je namenjen posameznikom s sladkorno boleznijo tipa 1. V Sloveniji indikacije za predpis predpisuje ZZZS, ki postavlja pogoje oz. določa pravico do predpisa posebej za inzulinsko črpalko in posebej za kontinuirano merjenje glukoze. Za uporabo sistema sta potrebna oba predpisa. O primernosti tega načina zdravljenja se posvetujte s svojim diabetologom.
Ali ima sistem MiniMed™ 780G nastavljivo ciljno vrednost? 6,7 je previsoko.
Da, sistem MiniMed™ 780G ima prednastavljeno ciljno vrednost 5,5 mmol/L in obenem omogoča izbiro še dveh ciljnih vrednosti: 6,1 mmol/L ali 6,7 mmol/L.
Ali tudi sistem MiniMed™ 780G potrebuje toliko meritev glukoze v krvi kot sistem MiniMed™ 670G?
Algoritem sistema MiniMed™ 780G omogoča samodejno bazalno dovajanje in samodejne korekcije na osnovi senzorske vrednosti glukoze. Sistema ob uporabi oddajnika in senzorja GuardianTM 4 ni več treba umerjati z meritvijo glukoze iz prsta.
Ali sistema MiniMed™ 780G kdaj ne bo več treba kalibrirati?
Od maja 2022 je že na voljo oddajnik in senzor GuardianTM 4, ki omogoča uporabo sistema MiniMed™ 780G brez zbadanja v prst.
Ali lahko svojo trenutno črpalko zamenjam (z doplačilom/staro za novo) za MiniMed™ 780G?
Menjava modelov žal ni mogoča, je pa možen samoplačniški nakup sistema MiniMed™ 780G.
Ali sistem MiniMed™ 780G lahko uporabljajo otroci mlajši od 7 let?
Ta trenutek ostaja omejitev 7 let oziroma 8 enot skupnega dnevnega odmerka inzulina.
Berem, da so senzorji netočni in da imajo zamik. Ali je to pri MiniMed™ 780G odpravljeno?
Vsi senzorji sistemov za kontinuirano merjenje in spremljanje glukoze merijo raven glukoze v medceličnini, kar že samo po sebi pomeni 10-15 min zamika v primerjavi z vrednostjo glukoze, izmerjeno v krvi. Zamik je najbolj opazen ob naraščanju in padanju vrednosti. Algoritem sistema MiniMed 780G je nadgrajen na način, da zagotovi zanesljive podatke za samodejno bazalno odmerjanje ter samodejne korekcije na osnovi vrednosti senzorja.
Ali se senzor za MiniMed™ 780G lahko podaljša?
Samodejno odmerjanje inzulina temelji na vrednostih glukoze, ki jih vsakih 5 minut izmeri senzor, zato je optimalno merjenje senzorja izjemno pomembno, zaradi česar odsvetujemo podaljševanje delovanja senzorja. ZZZS letno zagotavlja 55 senzorjev, kar zadostuje za redno menjavo na 7 dni. V primeru nedelovanja, krajšega delovanja ali okvare senzorja lahko uveljavljate reklamacijo in s tem brezplačno nadomestilo senzorja.
Ali mi pri MiniMed™ 780G ni treba več računati ogljikovih hidratov (OH)?
MiniMed™ 780G z možnostjo samodejnih korekcijskih bolusov zmore pokrivati večja odstopanja glikemije kot MiniMed™ 670G, vendar obroka z veliko OH ne zmore optimalno pokriti, zato mora uporabnik v sistem še vedno vnašati čim točnejše podatke o količini OH, ki jih bo zaužil. Tako doseže optimalno delovanje sistema in lažje dosega visok delež časa v ciljnem območju.
Ali moram za delovanje MiniMed™ 780G oziroma samodejnega delovanja (funkcija SmartGuard) neprekinjeno uporabljati senzor?
Da. Samodejno odmerjanje inzulina temelji na podatkih o glukozi, izmerjeni s senzorjem. Ob neprekinjeni uporabi senzorja sistem zmore občasno in določeno omejeno časovno obdobje delovati brez teh podatkov (na osnovi zgodovine dovajanja), na primer v času priprave novega senzorja, ob začasni prekinitvi povezave z oddajnikom in podobno. Če sistem daljše časovno obdobje ne prejme podatkov senzorja, se samodejni način delovanja prekine in sistem preide na tako imenovani ročni način delovanja, kot samo inzulinska črpalka, brez podatkov senzorja.
Kateri telefoni so ustrezni za delovanje aplikacije za sistem MiniMed™ 780G?
Aplikacija deluje z operacijskimi sistemi iOS IN Android. Seznam naprav je objavljen na naši spletni strani in se redno posodablja.
Ali lahko preko telefona/aplikacije spreminjam nastavitve v MiniMed™ 780G?
Ne, aplikacija je namenjena spremljanju glikemije, prikazu stanja črpalke, senzorja, rezervoarja in baterije črpalke ter sporočil in opozoril ter prenosu podatkov v CareLink™ Personal.
Ali lahko preko telefona/aplikacije pošljem podatke iz MiniMed™ 780G svojemu zdravniku?
Aplikacija omogoča sinhroniziranje podatkov s CareLink™ Personal (samodejno vsakih 24 ur), tam pa so, ob vašem predhodnem soglasju, takoj na voljo in na vpogled zdravniku (preko njegove povezane programske opreme). Pošiljanje torej ni več potrebno.